Ana Sayfa Genel Türk iş adamlarının yeni gözdesi Etiyopya karıştı

Türk iş adamlarının yeni gözdesi Etiyopya karıştı

657
0

Etiyopya’nın Oromia bölgesinde hükümet karşıtı protesto gösterisinde çıkan izdihamda 52 kişi öldü. Hükümet karşıtı göstericiler sırasında 2 Türk firmasının araç ve üretim tesislerine saldırı oldu.

Etiyopya’nın Oromiya bölgesinde, Türk tekstil şirketi Saygın Dima’nın sahibi olduğu fabrikaya kalabalık bir grup saldırdı, fabrikanın bir bölümü tahrip edildi.

Fabrikanın yöneticisi Fatih Mehmet Yangın, Reuters’a verdiği bilgide, Salı günkü olayda Sebeta’daki fabrikanın üçte birinin enkaz haline döndüğünü belirtti.

Başkentin güneyindeki Oramiya, ülkenin ekonomik gelişimine katkı sağlayan sanayi gelişiminin merkezi ancak bölge halkı fabrikaların yapılması için topraklarına el koyulduğunu söyleyerek protesto gösterileri düzenliyor.

Fatih Mehmet Yangın, “Kalabalık bir grup fabrikaya saldırdı, dokuma bölümünü ve 3 aracı yaktı” dedi. Bin kişinin çalıştığı tesis başkent Addis Ababa’nın 35 km güneybatısında. 2012’de açılan tesis iplik ve kumaş ihraç ediyor.

50 Türk işçi ülkeye geldi

Etiyopya’da hükümet karşıtı göstericilerin protestolar sırasında saldırdığı Türk firmasının işçileri apar toprak Türkiye’ye getirildi. 50 civarında kişi uçakla Atatürk Havalimanı’na geldi. Saldırıya uğrayan firmalardan birinin Genel Müdür Yardımcısı Harun Güneş ise olayların yerel yönetim ile merkezi yönetim arasındaki sürtüşmenin devamı olduğunu aktardı. Gümeş şunları söyledi:
Fabrikamızı bastılar. O bölgenin çeteleri, köylü toprağı olduğunu iddia edip sanayileşmesini istemeyen kişiler bunlar. Fabrikayı yağmalayıp insanların giysilerine kadar aldılar” diyen Güneş, şunları anlattı: “Türklerden başka bizimle birlikte çalışan Etiyopyalı işçiler de vardı ama onlara dokunmadılar. Biz de güvenli bölgelere sığındık. Kargaşa yaklaşık 2 saat sürdü. Yerel polis gelip güvenliği sağladı. Türk Büyükelçiliğine haber verdik. Onlar da yardımcı oldular. Pasaportu olmayanlara pasaport çıkardılar.”

Oromo bölgesine bağlı Dberzit kentinde hafta sonu düzenlenen “Şükran Bayramı” etkinliklerinde, göstericilerin protestosu sonrası polis havaya ateş açmış ve yaşanan izdiham sonucu 50’den fazla insan hayatını kaybetmişti. Hükümet ölümlerden muhalif grupları sorumlu tutmuş, olaya neden olan kişilerin adalete hesap vereceğini ifade etmişti. Yaşanan olay sonrası 3 günlük ulusal yas ilan edilmişti. Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa’nın sınırlarını genişletme çalışması sonucu Oromo’da Aralık 2015’ten Ağustos 2016’ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti. Oromo eyaletinde nüfus Oromolar’dan meydana geliyor. Etiyopya’nın 90 milyonluk nüfusunun yaklaşık 35 milyonunu da Oromolar oluşturuyor.

Etiyopya’daki Türk yatırımcıları daha çok tekstil ve inşaat sektörlerine ilgi gösteriyor. İki ülke arasında enerji sektöründe de işbirliği bulunuyor. Türk şirketleri elektrik nakil hatlarının döşenmesi görevini üstlenmiş durumda.

http://www.timeturk.com/etiyopya-da-turk-firmalarina-saldiri-duzenlendi/haber-315836

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz