Ana Sayfa Genel MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU ve TEKSTİL SEKTÖRÜ

MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU ve TEKSTİL SEKTÖRÜ

1536
0

Ulusal yeterlilik standartlarını belirlemek için yapılan çalışmalar 2000’li yılların başında başladı.
Uzun bir süreçten sonra 21 Eylül 2006 yılında MYK kanunu kabul edildi.(5544)
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurum özerk bir yapıya sahip. Başkanın altında dört idari ve dört teknik kurum var.
Yönetimi belirleyen genel kurulda TİSK, TOBB, TESK, HAKİŞ, MEB ve YÖK…gibi kurumlar var.
Kurum şu ana kadar 176 meslek için standart belirledi. Belge vermeye yetkili kuruluş sayısıda 180’e yaklaştı. 750 bin kişiye mesleki yeterlilik belgesi verilmiş.
Geçen yıl tekstil sektörünün Mesleki Yeterlilik kapsamına alındığını okumuştum. Sektörde çalışan boyacı-baskıcı-ramcı-dikişçi-ayakçı… Hepsi bu kapsama alınmış.
Belgesi olmayan çalışan için ilkinde 700 TL cezası var. Eğitim bedeli de 1000 TL.Sınavlar gerek teorik, gerekse performans uygulamasında her şey kameraya alınıyor. Kısaca sınavlar çok ciddi yapılıyor..
Sektörde her eleman tek tek performans sınavına alınacak. Gruplandırarak sınav yapma tekstilde yok. Bu durum sektör için büyük bir problem teşkil ediyor.
Teorik sınav 8-16 kişiyle yapılabiliyor. Ancak sektör çalışanları sınava tek tek alınıyor.
Oysa aynı anda sahada 3 dokumacı, 3 ramcı, 4 jetçi, 5-6 dikişçi aynı anda sınava alınabilir. Baskıcılar da nasıl olacaksa tek tek sınava alınacak. Oysa rotasyon ve filmdruck makinelerinde tek kişi çalışamaz.
Sınav esnasında usta veya amir gelip kumaş ne diye soramıyor. O alana pH ölçmek için laborant giremiyor.
Seminer vermeye gelen kurum yetkililerine “Tekstilde sınavlar grup halinde olsun. Baskı makinesi 3-4 kişiyle çalışır. Tek kişi çalıştıramaz” dedim ama bana “Tekstil kurumları, TOBB, tekstil patronları itiraz etmedi” dediler.
Bu kararlar alınırken tekstil kurumları anlaşılan çokoprens almaya gitmişler.
Ceza uygulaması kapılarını çalmadan sektör kurumları MYK yetkilileri ile görüşüp sınavların bir an önce üretim sahasına uygun olacak şekilde ve gruplar halinde yapılmalarını sağlamalıdırlar.
Sektör mensuplarını yeterlilik belgeleri beş yıldan az olmamalı. Aksi taktirde bırakın orta boy bir fabrikayı, küçük bir fabrika da bile çalışanların sınavları bitmeden yenisi başlayacak.
Aslında hazır varken tekstilciler fabrikalarını kapatıp bir eğitim kurumu kursunlar veya satın alsınlar. Daha 750 bin kişi mesleki yeterlilik belgesi almış. 20 milyon sigortalı var. Pazarın büyüklüğünü düşünün. Üstelik bu belgelerin süresi 2-5 yıl arasında değişiyor.
Benden uyarması.
Ekrem Hayri Peker
Kimya Mühendisi

Kumaş Terbiye Uzmanı Nano Uygulamalar Uzmanı İSG C Grubu Uzmanı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz