Ana Sayfa Faydalı Bilgiler HATIRLAYALIM

HATIRLAYALIM

501
0

Pamuklu kumaş ve keten kumaş arasındaki fark nedir? 

Doğal elyaflar iki gruba ayrılır: hayvanlardan elde edilen protein esaslı elyaflar ve bitkilerden elde edilen bitkisel elyaflar. Tüm bitkisel elyafların ana maddesi tüm bitkilerde bulunan bir karbonhidrat olan selülozdur. Her ikisi de bitkilerden elde edilir. Keten, keten bitkisinden, pamuk ise pamuk bitkisinden üretilir.     

Gofre kumaş neden geleneksel bir yaz kumaşıdır?

Gofre, paralel, düz ve kırışık çizgilerden oluşan, sık dokunmuş bir kumaştır. Pamuklu gofre kumaş kırışıklıkları göstermediği ve kolayca yıkandığı için 1930’larda yaz kıyafetlerinde ünlü olmaya başladı.

Havlu kumaşın emme özelliğini bu kadar güçlü kılan şey nedir?

Havlu kumaşların çoğu pamuktan üretilir, çünkü pamuk ıslandığında mukavemeti artmaktadır. Ayrıca güçlü çamaşır suyu ve deterjanlar ile zarar görmeden temizlenmektedir. Buklelerin küçük bir sünger işlevi görmesi nedeniyle, havlu kumaş genelde bukle havlı olarak üretilir. Bukle havların bir diğer avantajı ise, kullanım sırasında oluşan sürtme, çekme ve bükme etkilerine karşı daha dayanıklı olmasıdır. Az bükümlü bukleler, daha çok bükülmüş ve daha sert kumaş oluşturan buklelere göre daha yumuşak ve emicidir. Uzun havlar kısa havlardan emicidir. Havlu kumaş her iki tarafında da hav olduğundan, daha emicidir. Pamuk kendi ağırlığının 27 katına kadar suyu emerek bünyesinde tutabilir.

Pamuklu giysiler mutlaka kuru temizleme ile mi temizlenmelidir?

Pamuklu kumaşlar evde kolayca yıkanabilir. Ancak bazı kumaşlar ve giysiler kuru temizlemeye gereksinim duyabilir. İşlemeli tasarımlar, kolayca çeken esnek triko örgüler,hassas süsler içeren kumaşlar, astar kumaşlar, vatka ve iç kısmı yıkanırken çıkan giysiler, yıkama ile apresi bozulan veya kolalanmış Oxford gömleği gibi profesyonel ütü ve apreleme gerektiren giysilere dikkat edilmelidir.

Pamuklu kumaş ne kadar zamandır kullanılmaktadır?

Pamuk en az 7000 yıldır ekilmekte ve kumaş üretmek için kullanılmaktadır. Milattan önce12.000’de Mısır’da kullanıldığı tahmin edilmektedir. Pamuklu kumaş parçaları arkeologlar tarafından Meksika (MÖ 3500), Hindistan (MÖ 3000), Peru (MÖ 2500) ve Güneybatı Amerika’da (MÖ 500) bulunmuştur.

Pamuk nerede yetiştirilir?

Pamuk dünya üzerinde, Avustralya’dan Zimbabwe’ye kadar birçok ülkede yetiştirilmektedir. Amerika’da ise, pamuk on yedi eyalette üretilmektedir ve en çok yetiştirilen on dört üründen biridir. Pamuk ekim bölgesi Virjinya’dan başlar Kaliforniya’ya kadar uzanır.

Pamuk hala elle mi toplanıyor?

Pamuk hasadının tüm süreçleri, Amerika’da makinelerle gerçekleştiriliyor.

Pamuk ve yün neden yıkandığında çeker?

İki tür çekme biçimi vardır. Artan çekme eylemi, elyafın kendisi çektiğinde gerçekleşir. Yün elyaf her yıkandığında biraz daha çeker. Bu nedenle de, kuru temizleme yapılması daha uygundur. Gevşeme çekmesi eyleminde ise kumaş çeker. Bunun nedeni imalat sırasında iplik ve kumaşa uygulanan gerilimlerdir. Kumaş yıkandığında veya buharla ütülendiğinde gerilim ortadan kalkar ve kumaş doğal boyuta geri döner. Pamuklu kumaşların çekme miktarlarının çoğu genelde ilk yıkamada gerçekleşir.

Fitilli kadife nerden gelir?

Düz veya dimi örgüde olup boylamasına fitilleri bulunan bu havlı kumaş, ilk olarak, 1600’lerde Fransız Kralı Louis’in hükümdarlığı sırasında ortaya çıkmıştır. Sağlam ve dayanıklı yapısı nedeniyle, kraliyet sarayının kapısındaki muhafızlar tarafından sık sık giyilen fitilli kadife kral kumaşı” adıyla anılırdı. 9. yüzyıla kadar hizmetçi üniforması ve tarım işçilerinin iş giysilerinde kullanıldıktan sonra, erkeklerin golf kıyafetlerinde, paltolarında ve avcılık kıyafetlerinde kullanılmaya başlandı. 20 yüzyıla gelindiğinde, fitilli kadife artık gündelik spor kıyafetlerde kullanılıyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz