Ana Sayfa Genel Şenol Şankaya: Yıl sonunda ihracat tekrar artacak

Şenol Şankaya: Yıl sonunda ihracat tekrar artacak

1050
0

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Şenol Şankaya, son yaşanan olumlu gelişmelerle birlikte 2016 sonunda hazır giyimde ihracatın tekrar artacağını söyledi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin hazır giyim üreticilerini memnun ettiğini belirten Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Şenol Şankaya, Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin tekstil ve hazır giyimde umutları artırdığını belirterek “Coğrafi açıdan yakın ve ürün tedariki konusunda büyük avantajımız olan Rusya Federasyonu ile yaşanan siyasi krizler sebebiyle Türkiye’nin ihracatı ne yazık ki 2013 yılından itibaren dramatik bir biçimde düşmeye başladı. 2013 yılında 6,9 milyar dolarlık ihracatımız varken 2015 yılında yüzde 14 kayıp ile 5,9 milyar dolara geriledi. 2015 yılında ise yüzde 39 oranında bir kayıp ile 3,5 milyar dolara geriledi. Bu gerileme sektörel bazlı ihracat rakamlarına da yansıdı. Ülkemiz hazır giyim ve hazır giyim sektörünün Rusya’ya ihracatı, 2013 yılında 413 milyon dolar civarında gerçekleşti. 2014 yılında ise bir önceki yıla nazaran yüzde 15’lik bir kayıp ile 351 milyon dolarlık ihracat yaptık. 2015 yılında ise bu oran yaklaşık yüzde 41 oranında gerileyerek 204 milyon dolara düştü” diye konuştu.

Türkiye’deki hazır giyim sektörünün ekonomi için lokomotif sektörlerden biri olduğunun altını çizen Şenol Şankaya, “Sektör temsilcilerinin hızlı hareket edebilme kabiliyetleri ve Türkiye’deki taşımacılık sektörünün gelişmiş olan nakliye ağı sayesinde Rusya pazarına yönelik ürün tedariki noktasında herhangi bir sıkıntı yaşanması mümkün görünmemektedir. Siyasi normalleşmenin ekonomik aktiviteye daha hızlı sirayet etmesi ile birlikte firmalarımızın Rusya pazarında tekrardan eski güçlü günlerine geri dönebileceklerine inanıyoruz. Türkiye’deki yaşanan son 15 Temmuz darbe girişimi hazır giyim sektörünü sekteye uğratmadı” dedi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/hazir-giyim-sektoru-rusya-pazarindan-bursa-yerelhaber-1520742/

Tekstil Araştırma Geliştirme Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz