Ana Sayfa Etkinlikler TEKSAD “Tekstil Sektöründe Özel Bitim İşlemleri konulu bir etkinlik düzenledi”

TEKSAD “Tekstil Sektöründe Özel Bitim İşlemleri konulu bir etkinlik düzenledi”

572
0

Tekstil Araştırmaları Derneği sektör çalışanlarından gelen talep üzerine Tekstil Sektöründe Özel Bitim İşlemleri konulu bir etkinlik düzenledi. Dernek II. Başkanı Dilek Uzatıcı, etkinlik hakkında kısa bir bilgi verdi.

TEKSADUzatıcı, Temmuz ve Ağustos aylarında etkinliklerine ara verecekleri, sonbaharda tekrar başlayacaklarını söyledi. Tekstil Sektöründe önemli bir proses olan özel bitim işlemleri ( reçine apre; Buruşmaz ve çekmezlik apresi; su geçmezlik ve güç tutuşurluk apre işlemleri konusunu dernek üyelerinden Kimya Mühendisi Erkan Akleman sundu. Akleman; “Tekstil Sektöründe ön terbiye ve renklendirme işlemlerinden sonra yapılan mekanik ve kimyasal işlemlere apre denir.

Uygulanan Apre işlemlerindeki özel bitim işlemleri tekstilde kumaşa katma değer katan uygulamalardır. Özel bitim işlemlerinde reçine apre kumaşa çekmezlik ve buruşmazlık özellik kazandırır. Güç tutuşur ürünleri istenilen test yöntemlerine ve kumaşa göre yanmayı geciktirici özellik katar. Su geçmezlik ürünleri ise her kumaş kalitesinde su iticilik efekti verir. Bu özel bitim işlemleri uygun proses ve makina parkurlarında özel reçetelerle yapılabilmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz