Ana Sayfa Genel Tekstil ve deride hedef lider ülke olmak

Tekstil ve deride hedef lider ülke olmak

436
0

Türkiye Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Ürünleri Sektörleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın vizyonu, “sektörde teknoloji ve tasarım içeren ürünlerde dünya pazarlarında lider ülke olmak” şeklinde belirlendi.

Türkiye’nin tekstil, hazır giyim ve deri ürünleri sektörlerine yönelik 4 yıllık stratejisi ve eylem planları belirlendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinatörlüğünde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanan Türkiye Tekstil, Hazırgiyim ve Deri Ürünleri Sektörleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın (2015-2018) kabulüne ilişkin Yüksek Planlama Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Strateji belgesi ve eylem planında, sektörlerin dünyada ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) durumu ile Türkiye’deki üretim, ihracat, iç talep, istihdam ve kapasiteleri, girdi ve üretim maliyetleri, kümelenme ve Ar-Ge faaliyetleri, üretim eğilimleri ve pazarlar ele alınırken, rekabet güçleri de analiz edildi.

Sektörlerin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditlerin değerlendirildiği strateji belgesi ve eylem planında, sektörlere yönelik genel amaçlar da belirlendi. Bu amaçlara yönelik “Rekabet Gücü Politikaları”, “Girdi Maliyetleri ve Üretim Altyapısı”, “Ar-Ge, Ür-Ge, Yenilikçilik ve Nitelikli İşgücü”, “Pazarlama, Tanıtım ve Dış Ticaret”, “Sektörel Mevzuatlar ve Denetim” şeklinde 5 başlık altında hedefler oluşturuldu.

Strateji belgesi ve eylem planının vizyonu ise “Türkiye’nin tekstil, hazır giyim ve deri ürünleri sektörlerinde teknoloji ve tasarım içeren ürünlerde dünya pazarlarında liderlik” olarak belirlendi.

Bu vizyon çerçevesindeki genel amaç da “tekstil, hazır giyim ve deri ürünleri sektörlerinin katma değeri yüksek, yenilikçi, bilgi ve ileri teknoloji içeren ürün ve hizmet sunumları ile rekabetçiliğini artırarak dünya ticaretinden daha fazla pay alan sürdürülebilir bir yapıya kavuşturma” olarak tespit edildi.

Strateji belgesi ve eylem planının uygulama, izleme ve değerlendirme süreci yönlendirme kurulu tarafından yürütülecek. Eylemlerden sorumlu kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer alacağı yönlendirme kurulu, gerektiğinde eylem planı üzerinde revizyon gerçekleştirebilecek.

Kaynak: AA

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz