Ana Sayfa Etkinlikler TEKSAD “Susuz Boyama” Konulu Etkinlik Düzenledi.

TEKSAD “Susuz Boyama” Konulu Etkinlik Düzenledi.

500
0

TEKSAD-Tekstil Araştırmaları Derneği’ nin  “Susuz Boyama” konulu etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti.
Tekstil Araştırmacıları Derneği ikinci etkinliğini 5 Nisan Cumartesi günü Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Dernekler Yerleşkesinin konferans salonunda yaptı.
Dernek başkanı Ekrem Hayri Peker önce derneği neden ihtiyacı hissettiklerini anlattı. Peker; “Bilginin her geçen gün değersizleştiği bir ortamda, bilgiyle para kazanılan bir platform olması” için derneği kurduklarını anlattı.

Tekstilde en büyük problemin işletmecilerin ürettikleri yeni ürünleri pazarlayacak ekiplerin olmaması olduğunu açıklayan Peker, firmalar yeni ürünler üretmeli ve bu ürünleri pazarlayacak organizasyonların kurulması gerektiğini söyledi.


Peker, yaptığı sunumla nano kimyasalları kullanarak;
– Kir tutmayan,
– Ter tutmayan
– A-C-E vitaminli
– Aloeveralı
– Kokulu
– Böcek-Sinek-Kene kovar
– Çabuk temizlenme özelliği olan
– Anti-bakteriyel
– Cilt Bakımı yapan
– Vücut Isısıyla rengi değişen


Giysiler ve bunlara ilaveten; Kötü kokuları absorbe eden, stres alıcı ve zayıflatıcı özellik taşıyan ev tekstilleri üretilebileceğini anlattı.


Daha sonra dernek ikinci başkanı Mehmet Akgün” Susuz Boyama Teknolojilerindeki Gelişmeler” konusunda bir sunum yaptı. Akgün, “Dünyamızda ve ülkemizde su kaynakları hızla azalmakta ve kirlenmektedir. İklim değişikliklerinin ülkelerdeki sanayileri olumsuz etkileyeceğini ve tekstilde su kullanımının mutlaka azaltılacağını, bugün su olan bölgelerdeki tekstil fabrikalarının, yarın susuz kalacağını ve susuz boyama konusunun gündeme geleceğini, bu teknolojiyi elinde tutan ülkelerin izleyeceği politikalarla ülkemizdeki boya parkurunun işlevsiz kalacağını ” anlattı.


Sayın Akgün; “Bu konuda çalışmalara hızla başlamalıyız. Bu makineleri yapabiliriz. Karbon dışındaki sıvılaştırılabilen gazların, mesela azotun üzerinde durmalıyız” diyerek sunumunu noktaladı.
Dernek Yönetim Kurulu üyesi M. Ethem Atak; Tekstil Sektöründe bilgi-işlemci, bilgisayarcı kavramlarının farkını ve Bilgi Sistemlerini etkin kullanarak, stok maliyetlerinin ve diğer maliyetlerin nasıl azaltılacağını örnekleriyle anlattı.

Etkinlik soru-cevap bölümüyle sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz