Ana Sayfa Genel Tekstil’de 2018’in daha parlak geçmesi bekleniyor

Tekstil’de 2018’in daha parlak geçmesi bekleniyor

571
0

Tekstil’de 2018’in daha parlak geçmesi bekleniyor 

Tekstil sektöründe 2018’in 2017’den daha parlak olacağı tahmin edilirken yılsonu itibarıyla 10 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirileceği belirtildi. Ayrıca hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında önümüzdeki sene yüzde 8-10 artış yaşanabileceği vurgulandı. 

Tekstil'de 2018'in daha parlak geçmesi bekleniyor ile ilgili görsel sonucu

Tekstilde bu yılın performansı ve gelecek yıla ilişkin öngörülerini açıklayan sektör temsilcileri, 2018’de 2017’deki gibi bir büyüme ve ihracat trendiyle karşılaşılacağını ön görüyor. 

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi, yeni dönem devlet yardımları, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Eximbank’ın finansman ihtiyacına yönelik güçlü ve etkili çözümler gibi ihracatın önünü açan uygulamaların ihracatla büyüyen bir Türkiye tablosu ortaya koyduğunu söyledi. 

Gülle, kredi değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesine karşın ihracatçıların daha fazla üretmeye, istihdam sağlamaya ve ihracat yapmaya devam etmesiyle ekonominin büyüdüğünü ifade ederek, “Tekstil ve ham maddeleri sektörü olarak 2017, ihracat rekorları kırdığımız bir yıl oldu. Yılsonu itibarıyla 10 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirmiş olacağız.” dedi. 

Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyreğinde rekor kırarak yüzde 11,1 büyüdüğünü hatırlatan Gülle, imalat sanayi, hizmet sektörü ve ihracatın büyümeye etkisine bakıldığında, Türkiye’nin büyümesinin sağlam temellere dayandığını ve bu büyümenin sürdürülebilir bir yapısı olduğunu gördüklerini kaydetti. 

Gülle, “Dolayısıyla 2018 yılında da benzer bir büyüme ve ihracat trendiyle karşılaşacağımızı öngörüyor, ihracat rakamlarımızı daha da yukarı taşıyabilmek amacıyla yeni stratejiler geliştiriyoruz.” diye konuştu. 

“Kapasite kullanım oranları istihdamın habercisi” 

İsmail Gülle, tekstil sektöründe büyüme rakamları ve kapasite kullanım oranlarının, yeni yatırımların ve istihdamın habercisi olduğunu vurguladı. Faizlerin çok yüksek olduğunu savunan Gülle, yatırım ve üretim ortamının geliştirilmesi için faizlerin mutlaka düşürülmesi gerektiğini söyledi. 

KDV reformunun hayata geçirilmesi ve KDV alacaklarının temininin sağlanması halinde sektörün yatırım için ihtiyaç duyduğu finansmanın da sağlanmış olacağını kaydeden Gülle, yatırım maliyetleri diğer sektörlere göre çok daha fazla olan tekstilin, 2018’de, KDV alacaklarıyla elde edeceği finansmanla planlanan yatırımlarını beklenenin üstünde gerçekleştirmesinin mümkün olacağını kaydetti. 

“AB’ye ihracat daha iyi bir noktaya ulaşacak” 

AB ile ihracatı doğrudan etkileyen bölgesel gerginlikler ve tansiyonun düştüğünü, bu gelişmeler ışığında 2018’de AB’ye sektörel ihracatın daha iyi bir noktaya ulaşacağını belirten Tanrıverdi, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 71’inin gerçekleştirildiği AB ile tansiyonun düşmesinin ihracat performansına olumlu yansıyacağını ifade etti. 

Kaynak: AA 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz