Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Tekstil ve Giyim İhracatımızda AB’nin Yeri ve Önemi

Tekstil ve Giyim İhracatımızda AB’nin Yeri ve Önemi

464
0

28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği (AB), dünya üzerindeki en büyük siyasi ve ekonomik örgütlenmedir. Dünya nüfusunun yaklaşık % 7’sini teşkil etmesine rağmen, AB dünyanın en büyük ekonomileri ve ticaret aktörleri arasında yer almaktadır.

AB tek bir blok olarak düşünüldüğünde dünya mal ihracatından %15,2 dünya mal ithalatından ise % 14,3 oranında pay alarak dünya mal ticaretinde ikinci sırada yer almaktadır. Hizmet ticaretinde de 162 milyar ticaret fazlasıyla AB, dünyanın en büyük ihracat ve ithalatçısı konumundadır.

Yaklaşık 1,7 trilyon avroluk bir ithalat hacmine sahip olan AB birçok sektördeki ithalat hacmini günden güne artırmaktadır. Bu ithalat büyüklüğü ile söz konusu sektörler ihracatçılarımıza büyük bir pazar fırsatı sunmaktadır.

Tekstil ve Giyim Sanayimiz Açısından Önemi
28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği, Türkiye’nin tekstil ve giyim ihracatında çok önemli bir yere sahiptir. 2015’te 90 milyar Avronun üzerinde giyim ithalatı yapan AB’nin toplam giyim ithalatında yüzde 12’ler civarında payı olan Türkiye, giyim ihracatının yüzde 70’den fazlasını bu pazara gerçekleştirmektedir. AB’nin toplam tekstil ve giyim ithalatında hangi ülkeler ilk sırada geliyor diye baktığımızda Çin ve Bangladeş’in ilk sırada olduğu görülüyor. Türkiye ise Bangladeş’ten sonra üçüncü sırada gelmektedir.

Benzer durum tekstil sektörümüz için de geçerli. Bu pazar toplam tekstil ihracatımızda yüzde 50’den fazla bir paya sahiptir. 2016’da ihraç ettiğimiz 9,8 milyar dolarlık tekstil ihracatımızın 5,2 milyar dolarını buraya yaptık. giyim ihracatımızda Almanya, İngiltere ve İspanya ilk sırada gelirken tekstil ihracatımızda Almanya, İtalya ve Bulgaristan ilk sıralarda gelmektedir.

Sonuç; Türk tekstil sanayimiz açısında AB alternatifsiz bir pazardır. Kaybedildiğinde boşluğunu doldurabilecek başka bir pazar bulunmamaktadır.

(Örme Giyim Portalı’ndan alınmıştır)

Tekstil Araştırma Geliştirme Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz