Ana Sayfa Faydalı Bilgiler TEKSTİLDE ÖZEL BİTİM İŞLEMLER

TEKSTİLDE ÖZEL BİTİM İŞLEMLER

1956
0

TEKSAD-Tekstil Araştırmaları Derneği sektör çalışanlarından gelen talep üzerine Tekstil Sektöründe Özel Bitim İşlemleri konulu bir etkinlik düzenledi.

Tekstil Sektöründe önemli bir proses olan özel bitim işlemleri Reçine apre; Buruşmazlık-Çekmezlik, Su ve Yağ İticilik, Güç Tutuşurluk apre işlemleri konusunu dernek üyelerinden Kimya Mühendisi Erkan Akleman sundu.

Akleman; “Tekstil Sektöründe ön terbiye ve renklendirme işlemlerinden sonra yapılan mekanik ve kimyasal işlemlere apre denir. Uygulanan Apre işlemlerindeki özel bitim işlemleri tekstilde kumaşa katma değer katan uygulamalardır. Özel bitim işlemlerinde reçine apre kumaşa çekmezlik ve buruşmazlık özellik kazandırır. Buruşmazlık işlemlerinde pH’nın önemli olduğunu, dikkat edilmezse mukavemet kaybı olacağını anlattı.

Güç tutuşur ürünleri istenilen test yöntemlerine ve kumaşa göre yanmayı geciktirici özellik katar. Ancak renge olumsuz etkisi olduğu için özel reçete çalışılmalı.

Su geçmezlik ürünleri ise her kumaş kalitesinde su iticilik efekti verir. Bu özel bitim işlemleri uygun proses ve makine parkurlarında özel reçetelerle yapılabilmektedir.”

Beşevler Dernekler Yerleşkesinde yapılan sunum, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Ekrem Hayri Peker

Kimya Mühendisi

Tekstil Araştırmaları Derneği Başkanı

Faaliyetlerimize :

https://www.teksarge.com
https://www.facebook.com/teksarge
https://www.facebook.com/SPNANOTEX
https://www.facebook.com/TekstilArastirmalariDernegiBursa

adreslerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz