Ana Sayfa Genel Tekstil sektörü istikrarını korudu

Tekstil sektörü istikrarını korudu

470
0

Kariyer.net’in açıkladığı Eylül ayı istihdam endeksi verilerine göre tüm sektörlerde ilan sayıları olumsuz etkilenirken, tekstil istikrarını korudu

Kariyer.net’in yayınlamış olduğu Eylül ayı İstihdam Endeksi verilerine göre, seçim ve sıcak gündem tüm lokomotif sektörlerde ilan sayılarını olumsuz etkilerken tekstil; bir önceki aya göre istikrarını koruyan tek sektör oldu.

Kariyer.net, Eylül ayı İstihdam Endeksi verilerini açıkladı. İstihdam Endeksi verilerine göre, Eylül ayında Kariyer.net’te yayınlanan 12 bin 817 yeni iş ilanıyla yaklaşık 45 bin kişiye iş fırsatı doğdu. Yeni iş ilanı sayısı geçtiğimiz aya oranla yüzde 15; 2014’ün aynı ayına göre yüzde 18’lik bir düşüş sergiledi. Toplam iş ilanı sayısı 51 bin 501 olarak gerçekleşirken; bu rakamda geçtiğimiz aya göre yüzde 6; 2014’ün aynı ayına göre ise yüzde 7 azalma yaşandı.

İlan sayılarını yorumlayan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Ülkemizdeki ekonomik ve siyasi gündem dolaylı olarak yeni iş ilanı rakamlarına da yansıyor. Diğer yandan bayram tatili nedeniyle 19.5 gün çalıştığımız Eylül ayının iş günü ortalamasına göre yeni ilan sayısında geçen aya göre yüzde 9 düşüş olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Tekstil liderliğini koruyor

İstihdam Endeksi verilerine göre Eylül ayında 5.945 başvuru yapılan ilan ile Tekstil sektörü liderliğini korudu. Yapı, Üretim, Hizmet, Bilişim, Sağlık, Ticaret, Otomotiv, Turizm ve Elektrik & Elektronik olarak devam etti.

Kariyer.net İstihdam Endeksi’ne göre, Avrupa yakasında 19 bin 450, Anadolu yakasında 15 bin 575 olmak üzere İstanbul genelinde toplam 35 bin 24 ilan yayınlandı. Birinci sıradaki İstanbul’u sırasıyla 5 bin 952 ile Ankara, 3 bin 825 ile İzmir, 3 bin 464 ile Bursa ve 3 bin 137 ile Kocaeli illeri takip etti. İzmir, Bursa ve Kocaeli’ndeki ilanlarda geçen yılın aynı ayına oranla artışlar yaşandı. Bu oran; İzmir için yüzde 3, Bursa için yüzde 4, Kocaeli için yüzde 6 oldu. Tekstil sektörü bir önceki yıla göre Afyon’da yüzde 35, Bolu’da yüzde 26, Kırklareli’nde yüzde 23 göre artış gösterdi.

Satış Temsilcisi ihtiyacı var

Eylül ayında en çok ihtiyaç duyulan pozisyon 7 bin 442 ilan ile Satış Temsilcisi oldu. Bu pozisyonu sırasıyla Mühendis, Muhasebe Elemanı, Teknisyen, Mağaza Müdürü, Satış Müdürü, Tekniker, İnsan Kaynakları Uzmanı, Çağrı Merkezi Elemanı ve Stajyer ilanları takip etti. En çok ilan yayınlanan pozisyonlara baktığımızda geçtiğimiz aya göre düşüşler gözlemlenirken Teknisyen pozisyonu yüzde 1’lik, Mağaza Müdürü pozisyonu yüzde 4’lük oranla artış gösteren pozisyonlar oldu.

SEKTÖRLER BAZINDA İSTİHDAM ORANLARI

  •  Tekstil sektöründe Ağustos ayına göre yüzde 1; 2014’ün Eylül ayına göre yüzde 13’lük düşüş yaşandı.
  •  Yapı Sektörü ilanlarında azalma trendi devam ediyor. Ağustos ayına göre yüzde 10, 2014’ün Eylül ayına göre yüzde 21 azalma var.
  •  Üretim sektöründe geçtiğimiz aya göre yüzde 6, 2014 yılının Eylül ayına göre yüzde 5 düşüş gözlemlendi.
  •  Hizmet sektöründe Ağustos ayına göre yüzde 5 düşüş gözlemlenirken, bu oran 2014 yılının Eylül ayına göre yüzde 9 oldu.
  •  Bilişim sektöründe Ağustos ayına göre yüzde 6, 2014 yılının Eylül ayına göre yüzde 16 azalma gözlemlendi.
  •  Sağlık Sektöründe Ağustos ayına göre yüzde 7, 2014 yılının Eylül ayına göre yüzde 23 azalma yaşandı.
  •  Ticaret sektöründe Ağustos ayına göre yüzde 3, 2014 yılının Eylül ayına göre yüzde 15 düşüş gözlemlendi.
  •  Otomotiv sektöründe Ağustos ayına göre yüzde 7 azalma gözlemlenirken 2014 yılının Eylül ayına göre bir değişim gözlemlenmedi.
  •  Turizm sektöründe bir önceki aya göre yüzde 9 azalma varken 2014 yılının Ağustos ayına göre yüzde 22 azalma gözlemlendi.
  •  Elektrik & Elektronik sektöründe Ağustos ayına göre yüzde 6 düşüş gözlemlenirken 2014 yılı Eylül ayına göre yüzde 19 düşüş yaşandı.

Kaynak :Anka

Tekstil Araştırma Geliştirme Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz