Ana Sayfa Genel Finlandiyalılar tekstil için Bursa’da

Finlandiyalılar tekstil için Bursa’da

560
0

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Nuri Canik, Finlandiya Tekstil ve Hazır Giyim Birliği CEO’su Anna Kaisa Auvinen, Finlandiya Tekstil ve Hazır Giyim Birliği Başkanı Jouko Salakka ile beraberindekileri ağırladı.

UİB Genel Sekreterlik Binası’ndaki ziyarette, Finlandiya’dan gelen heyeti ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten UTİB Başkan Yardımcısı Canik, UTİB’in faaliyetleri ve UİB hakkında bilgiler verdi. Canik, Finlandiya’nın dış ticaret rakamlarının incelendiğinde, her geçen yıl ticaret hacminde artışın gözlendiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin, Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi konumunda olduğunu hatırlatan Osman Nuri Canik, iki ülke arasındaki dış ticaret verileri hakkında açıklamalarda bulundu. Canik, “Türkiye, Avrupa’nın üçüncü büyük tekstil ihracatçısı ve dünyanın üçüncü büyük ev tekstili ihracatçısıdır. 2014 yılında toplam tekstil ihracatı yaklaşık 9 milyar dolar ve toplam hazır giyim ihracatı da 19 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bununla birlikte Finlandiya’nın 2014 yılında gerçekleştirdiği yaklaşık 407 milyon dolarlık tekstil ithalatı içinde Türkiye’nin payı 20 milyon dolar civarındadır. Finlandiya’nın dünyadan hazır giyim ithalatı ise 2 milyar dolar düzeyinde olup Türkiye’nin Finlandiya’ya ihracatı 107 milyon dolardır.” dedi.

Türkiye’nin, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde dünya pazarlarında akla ilk gelen ülkelerden birisi olduğunu belirten UTİB Başkan Yardımcısı Canik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk sanayicisi artık üretimden tanıtıma, Ar-Ge’den pazarlamaya kadar tüm alanlarda yüksek kaliteyi sunabilmektedir. ABD, İtalya, Almanya, Çin, Hindistan ve benzeri ülkeler tarafından tekstil sektöründeki çalışmalarımız dikkatle ve ilgiyle takip ediliyor. Bu başarı, Türkiye’nin ihracata yönelik kalkınma stratejisi kapsamında katma değeri yüksek, moda ve markaya yönelik ürünlere odaklanması ile gerçekleşmiştir.”

Türk tekstil sektörün ana hedeflerinden birinin, kedi markalarıyla Finlandiya pazarında kalıcı ve saygın bir yere sahip olmak olduğunu kaydeden Osman Nuri Canik, “Bu kapsamda tekstil sektöründe Finlandiya ve Türkiye’nin birbirinden öğreneceği çok şey olduğuna ve karşılıklı işbirliği ve paylaşımın faydalı sonuçlar ortaya çıkaracağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Finlandiya Tekstil ve Hazır Giyim Birliği CEO’su Anna Kaisa Auvinen de, Finlandiya Tekstil ve Hazır Giyim Birliği’nin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. UTİB’in çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen Auvinen, özellikle de UTİB Ar-Ge Proje Pazarı projesinin ve ayrıca Bursa’da Kasım ayında düzenlenecek olan Contract Hotel Expo Fuarının sıkı takipçileri olduklarını dile getirdi. Auvinen, bu projelerin tekstil sektörüne yönelik önemli projeler olduğunu ifade etti.

Tekstil Araştırma Geliştirme Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz