Ana Sayfa Genel Otomobillerin Tekstil Tutkusu

Otomobillerin Tekstil Tutkusu

822
0

Teknik tekstil malzeme grupları otomobillerin giderek daha hafif olmasını sağlıyor.

Şuan yeni otomobillerde kullanılan 23 kilogramlık tekstil malzemesi oranı yakında 30 veya 35 kilograma çıkacak. Fonksiyon kazandırılmış elyaf ve hafif tekstil birleşenleri şeklinde yer alan tekstillerin sunduğu vizyon ve çözümlere bakıldığında otomobil içi tasarımcıları, üreticileri ve kullanıcıları bu teknik tekstillerin çeşitli sonuçları karşısında şaşırabilir. Kompozit, kaplama ve karakteristik biçimdeki elyaf bazlı materyallerin çeşitliliği fazladır. Commerzbank’a göre otomobil sektörü teknik tekstillerin en önemli tüketicilerindendir. Alman üreticiler piyasanın yüzde 23′ünü ellerinde tutmaktadırlar. Fiyat bölü ton bazında ortalama satışlar karşılaştırıldığında, Sportech ve Protech’den ayrı olarak  en yüksek katma değere sahip Mobiltech uygulamaların çoğuna sahiptir. Commerzbank’a göre tekstil ekranlar, renk değiştirebilen tekstiller, reaktif koruma tekstilleri ve kendini temizleyebilen tekstiller gibi malzemeler birkaç yıl içinde üretilebilir.

OTOMOBİL TAVANLARINDA KİRLİLİĞE KARŞI KAPLAMA

Mönchengladbach’ın geleneksel tekstil üreticisi olmamasına rağmen otomobil sektörü için üretici olarak görülmemekteydi. Bu bakış açısını değiştirmek için Niederrhein Teknoloji Üniversitesi’nin tekstil ve giyim teknolojileri departmanı uzmanları tarafından projeler başlatılmıştır. Departman otomobil içinde kullanılan kalıcı olarak ıslak kirlerden koruma sağlayan tekstil malzemesi geliştirdi. Temizlik efekti kir geçirmez malzemelere dayanmaktadır. Bu malzemeler otomobillerde parlak renklerin kullanılmasını sağladığı gibi kaput ve otomobil tabanı arasında rahat bir boşluğada olanak sağlar. Kullanım alanlarından biride koltuk kılıflarıdır. Bu ekipmanlarla ıslak kir kumaşa emilmez ve emici bir bezle yüzeyden temizlenir. Ancak koruma efekti uzun süreli olabilir mi? Projeden sorumlu Dr. Kristina Klinkhammer, koltuk döşemeleri için malzemenin yüksek kararlılığının ve sağlığa zarar vermediğinin altınıçizmiştir. Silan birleşenler sayesinde, kumaş emdirme amaçlı yüksek mekanik stres altında yapılan 20.000 den fazla test sonucunda uygun temizlik efektine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Silan kullanmanın bjr diğer yararı ise konveksiyonel solüsyonlara göre kir geçirmez florokarbonların miktarında fark edilir derecede azalma sağlamasıdır. Ancak inatçı ve kuru kirlerde otomobil içindeki tekstil yüzeylerinde bulunabilir. Bu yüzeyler ana sorun tozların sürtünmesi nedeniyle yüzeyde grileşme görülmesidir. Buna karşıönlem olarak yukarda belirtilen departmandaki uzmanlar, nona ve mikrometre boyutunda silika, alimünyum oksit ya da sentezlenmiş silikadan oluşan bir mekanizma geliştirdi. Mönchenglach uzmanları aynı zamanda uygun bağlayıcı sistemi de meydana getirdi. Klinkhammer şuna değindi; bu tarz bir korumanın uygulandığı yüzeyde kuru kirler elektrik süpürgesiyle hiçbir kimyasal kullanılmadan tamamen temizlenebilir. Her iki durumda da endüstri partneleri araştırma sonuçlarının otomobillere nasıl uygulanacağı konusundaki incelemelere katılmaktadır. Otomobil endüstrisi için optik efekt ve pratik yarar kombinasyonu, farklıüniversite yaklaşımları ile de sağlanabilir. Yaklaşımın amacı orjinal tekstil ısıtma ve aydınlatma elementleri geliştirmektir. Endüstriyel partnerlerin iş birliği ile üniversite bilim adamları, özel bir sentetik baz kullanılarak elektrik iletebilen tekstil elektrotlarıüretti. Bu yöntemle tavalar ve otomobil koltukları solgun bir ışık ile parlayabilir. Koltuk yüzeyleri, yer döşemeleri ve yan döşemeler iletken iplikler kullanılmadan minumum enerji tüketimi ile ısıtılabilir. Proje Müdürü Evelyn Lempa birşeyin altınıçizdi; bu sektör için teknoloji sıçraması kayda değer çünkü artık hiçbir şey tekstil bazlı materyal tasarımcılarının ya da tasarım mühendislerini sınırlayamaz.

OTOMOBİL SÜSLEMELERİNDE YENİ KARBON KAPLAMA

Tekstillerin üç boyutlu performanslarında uzman tekstil araştırmacısı Mesut Çetin, Aachen Üniversitesi’nin tekstil teknolojileri endüstrisinde karbonun babası olarak kabul edilir. Isıtma amaçlı döşemelerin yanı sıra, kendisinin yüksek teknolojili yer kaplamaları, otomobil ve iç dekorasyon süslemeleri iç ve dış uygulamalar için yeni ve yenilikçi tasarım materyalleri sunmaktadır. Döşemeler, renk ve optik açıdan istenilen şekilde üretilebilir ve kişiye özel hale getirilebilir. Yeni gelişme otomobil endüstrisinden yüzde 95 geri dönüştürülen maddeler içermektedir. Materyal odun gibi gözükmektedir; uzun süreli, kimyasal olarak dayanıklı ve çetin. Karbon kaplama nokta nokta parlama sağlayan ışık ileten elyaflardan üretilmektedir. Bu madde otomobil içlerinde süsleme olarak, mobilyalarda dekoratif amaçlı ve merdiven basamaklarında güvenlik ışığı olarak kullanılabilir. Farklı malzemeler kombinlendiğinden, renk, doku, desen ve geometri konusunda hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu nedenle kişiye özel ürün üretimi mümkündür. Çetin, ” Oduna benzer dokular elde etmek için yalnızca cam elyaf kumaşlar ve karbon elyaflar değil, katılaştırma amaçlı ağaç halkaları ve budak deliği de kullanmaktayız“ dedi.

Vizyonu sorulduğunda Aachen Tekstil Teknolojileri Enstitüsü mucidi üç kelimeyle cevaplamaktadır; materyal geliştirme, girişimci anatomi ve yatırım partneri. Patenti alınan carbon döşemelerin aydınlatma fonksiyonunun yanı sıra, ısıtma ve doku fonsiyonlarını da kazanabileceği bilgisini verdi. Bu mümkün olursa, örneğin, ısıtma alanındaki otomobil süslemesine dokunulduğunda renk değişimi yaratılabilir ( mavi=soğuk, kırmızı=sıcak). Paralel olarak içerinin nasıl ısındığıda anlaşılır. Prototip örnek olarak az sayıda karbon kaplama bulunduğu için Mesut Çetin bu departmanı ayırarak kendi şirketini kurmak istemektedir. Mesut Çetin, ” Departmanın başında olduğumdan şirket kurulumu yavaş başlayabilir” dedi. Dr. Andreas Roye örneğinden güç almaktadır. Bu çalışan yıllar önce enstitüdeki görevinden ayrılmış ve yarı saydam beton üreten kendi şirketi Lucem’i kurmuştur. O zamandan beri, Aachen’deki i ilk berrak beton cepheli bina olan teknoloji enstitüsü binasını yaparak, mimari konusunda tarih yazmaktadır. Çetin, ” Karbon kaplama konusunda kayda değer bir pazar oluştuğu anda yatırım ve üretim ortaklarımla yeni bir şirket kuracağız” diyerek ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz