Ana Sayfa Makaleler ANTİSTRES ÖZELLİĞİ OLAN KIYAFET ÜRETMEK

ANTİSTRES ÖZELLİĞİ OLAN KIYAFET ÜRETMEK

754
0

 

Amacımız insan yaşamını kolaylaştıracak kumaşlar üretmektir. Şehirlerin aşırı kalabalıklaşması, trafikte geçirilen saatler, gürültü, havasız plazalarda çalışmak… Bütün bunlar insanların sağlığını olumsuz yönde etkiliyor ve strese yol açıyor. Stresin insanlarda yarattığı çeşitli hastalıklara sebep olduğu tıbben kanıtlanmıştır.İnsanlar sıhhi ve konforlu ortamlarda yaşamaya layıktır ve bunun yapamadığımız için oluşan stresi önlemek için bu özellikleri taşıyan kumaş üretimi yapılmalıdır.

TAHMİNİ PROJE SÜRESİ: Varsayılan proje süresi 6 aydır.

TAHMİNİ PROJE BÜTÇESİ: Basında yapılacak tanıtım bedelleri, yapılacak testler için labaratuar ücretleri dâhil, tahmini proje bütçesi 250 bin TL.’dir.

PROJENİN AMACI:

Bu amaç üretilmiş mikro kapsüllerin fular aplikasyonuyla, günlük hayatımızda kullanılan giysilik kumaşlara, spor kıyafetlerimiz için üretilen kumaşlara aplike edilerek, anti-stres özelliği kazandırmaktır. Kumaşa, bu özelliğinin yanında istersek anti-bakteriyel özellik kazandırabiliriz.

GİRİŞ:

Teknolojideki son gelişmeler bu özellikleri veren mikro kapsüller üretimini mümkün kılmıştır.Bu kapsülleri yapışma özelliği olan kimyasal maddeler yardımıyla, kullandığımız tekstil ürünlerine aplike edilecektir. Bu özellikteki tekstil ürünleri anti-stres özelliği kazandırabiliriz. Ayrıca bu kumaşlara anti-bakteriyel özellik kazandırılacaktır. Bu amaçla üretilmiş nano partiküller vücudun hareketiyle patlayarak, deriye nüfuz edecektir.

 

YAKLAŞIM:

Aplikasyon yapılan kumaş önce denekler tarafından test edilecektir. Daha önce yaptığım denemelerde üç denekten birisinin olumlu cevap verdiğini gördüm. Denek sayısı ve takip süresi arttırılarak daha reel sonuçlar elde edilecektir. Anti-bakteriyel uygularsak bakterilere karşı etkileri akredite edilmiş labaratuarlarda test edilecektir.

Önce kumaşlara fular aplikasyonu yoluyla anti-bakteriyel uygulaması yapacağız. Seçeceğimiz anti-bakteriyel, çevreyi kirleten gümüş iyonları içermeyecektir. Onun yerine amonyum kuartener tuzları kullanılacaktır.

PROJEDEN BEKLENEN SONUÇ:

Şehirlerimiz hızla büyümektedir. Günlük hayattaki koşuşturmamız her geçen gün artıyor. Öte yandan ülkemizde gelişmiş bir tekstil sanayi var. Ülkemizde üretilen tekstil ürünleri yurtdışına satılmakta ve ekonomiye büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu kumaşlardan yapılan giysiler günlük hayatımızı daha da kolaylaştıracaktır.

Üstelik bu ürünlerin yurtdışına pazarlanmasıyla sektörde üretim, ihracat ve karlılık daha da artacaktır. Sektördeki katma değeri yüksek üretim yapılacak ve ülke ekonomisine olumlu bir katkı olacaktır.

******

Katkıda Bulunan: OYA PEKER- Kimya Mühendisi [email protected]

NAGEHAN ERDOGDU-Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü  öğrencisi [email protected]

 

 

 

 

Kumaş Terbiye Uzmanı Nano Uygulamalar Uzmanı İSG C Grubu Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz