Ana Sayfa Genel Bursa’ya Tekstil Mükemmeliyet Merkezi Kuruluyor

Bursa’ya Tekstil Mükemmeliyet Merkezi Kuruluyor

488
0

Türk tekstilin önemli temsilcilerini bünyesinde barındıran Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nde (UTİB) İbrahim Burkay güven tazeledi. Tek listeyle gidilen seçim sonucunda 4 yıllığına yeniden aynı göreve seçilen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Bursa’ya 12 milyon lira yatırımla Tekstil Mükemmeliyet Merkezi kuracağız” dedi.

Üyelerden gelen talep üzerine yeniden aday olduğunu kaydeden Burkay, 8 yıl önceki heyecanla yeniden göreve devam edeceğini kaydetti.

Yeni dönemde de ülke ihracatına katkı sunacaklarını ifade eden İbrahim Burkay, “Ar -Ge Proje Pazarı,Bursa Tekstil Konfeksiyon Merkezi, uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları ve tasarım yarışmaları gibi sektörün ufkunu açan ve aynı zamanda üretim ve ihracata da katkı sağlayan çalışmalarımız oldu. Yeni dönemde de Birliğimiz ve ülke ihracatımıza katkı sunmak için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

İHRACAT ARTTI, PROJELER ÖNCÜ OLDU

Burkay’ın UTİB Başkanı günden bugüne, özellikle ihracat rakamında belirgin bir artış oldu. Birliğin ihracat rakamı 919 milyon dolardan 2013 yılı sonunda tüm dünyayı etkileyen krizlere rağmen 1 milyar 352 milyon dolara yükseldi. Yerli ve yabancı akademisyen ve sektör profesyonellerinin katıldığı Ar – Ge Proje Pazarı çalışması, farklı sektörler tarafından da örnek alındı ve uygulandı. Tekstil sektörünün çağın gereklerine göre kendini geliştirmesi ve özellikle teknik tekstiller alanında inovatif çalışmalar yapmak amacıyla kurulan Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Merkezi (BUTEKOM) kuruldu ve faaliyetleri desteklendi. Ayrıca sektöre yeni yüzler ve tasarımlar kazandırmak amacıyla tasarım yarışmaları organize edildi. UTİB, Burkay’ın başkanlık döneminde; dünyanın dört bir yanında tekstil sektörü adına yapılan pek çok büyük fuara da milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi. Bu organizasyonlar üye firmaların farklı iş bağlantıları kurmasını sağladı.

TEKSTİL MÜKEMMELİYET MERKEZİ GELİYOR

İbrahim Burkay liderliğindeki yönetim, seçimlerin ardından yeni dönemde de UTİB için farklı projeleri hayata geçirecek. Bunların başında da, BUTEKOM koordinatörlüğünde hazırlıkları süren Tekstil Mükemmeliyet Merkezi geliyor. Kurulacak bu tesiste, akredite teknik tekstil laboratuvarı olacak. Bu proje ile sektör için Teknik Tekstil üretimine geçiş yapmak isteyen firmalar için teşvik edici ve yönlendirici bir kurumun oluşturulması hedefleniyor.

Bursa’nın sahip olduğu birikim ve deneyimle Türkiye’nin Tekstil Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını kaydeden İbrahim Burkay, “Kamudan üreticilere, tasarımcılardan öğretim üyelerine sektörümüzün tüm taraflarını ve iş ortaklarını bir araya getireceğiz. Hedefimiz; Ar-Ge Proje Pazarı’ndan sonra, Türkiye Tekstil Zirvesi’ne imza atmak. Dünyanın dört bir yanından güçlü ithalat yapan firmaların alım heyetlerini periyodik olarak Bursa’ya getireceğiz. Şehrimizin ve sektörümüzün küresel aktörlerle ilişkilerini kuvvetlendireceğiz. Giyim ve mekan tekstilleri merkezi Bursa’mızı, teknik ve fonksiyonel tekstillerde de merkez konumuna getirecek 12 milyon TL bütçeli Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’ni kuracağız” diye konuştu.

YEŞİM TEKSTİL ŞAMPİYON OLDU

UTİB Genel Kurulu’nun ardından, 2013 yılı başarılı ihracatçıları ödüllendirildi. Toplam 75 firmanın ödül aldığı gecede, ihracatı 10 milyon doların üstünde olan 21 firma altın, 6 ila 10 milyon dolar arası olan 21 firma gümüş, 6 milyon altındaki 20 firma ise bronz ödül aldı. Bu kategorilerin dışında; en fazla ihracat yapan ilk üç firma ayrıca ödüllendirildi.Yeşim Tekstil, 2013 yılında UTİB bünyesinde en fazla ihracat yapan firma olurken, Fistaş Dış Ticaret ikinci, Küçükçalık Tekstil ise üçüncü oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz